Ośrodki ruchu drogowego - Prawo jazdy

Uczyć innych jeździć lepiej

2010-01-06 16:36:16

Pojawiła się nowa możliwość rozwoju kariery zawodowej dla instruktorów nauki jazdy. Teraz mogą nie tylko uczyć podstaw prowadzenia pojazdów, ale także pomagać doskonalić umiejętności doświadczonym kierowcom. Zawód instruktora techniki jazdy to sposób na ciekawą pracę i wyższe zarobki. Już w styczniu rozpoczyna się tematyczne szkolenie na wrocławskim „TORZE Rakietowa”.

Uzyskanie uprawnień instruktora techniki jazdy w zdecydowany sposób poprawia perspektywy na polu zawodowym. Trudność w zdobyciu tak wysokich kwalifikacji sprawia, że tego typu specjaliści są rozchwytywani przez pracodawców. Będąc zatrudnionym w ośrodku szkoleniowym można prowadzić zajęcia pozwalające doskonalić umiejętności techniczne kierowców. Kursy ekonomicznej jazdy, radzenia sobie w zimowych warunkach czy skierowane specjalnie do kobiet – to tylko niektóre z możliwości. Najpierw jednak trzeba zdać egzamin.

W Polsce uprawnienia do przeprowadzania kursów na instruktora techniki jazdy kategorii B posiada jedynie parę zarejestrowanych ośrodków - na Dolnym Śląsku funkcjonuje tylko jeden ODTJ - „TOR Rakietowa” we Wrocławiu. Co prawda do przystąpienia do egzaminu nie jest wymagane ukończenie szkolenia, nie sposób jednak go zaliczyć bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Gwarancję ich zdobycia zapewni tylko certyfikowany ośrodek z doskononale przygotowanym torem i fachową kadrą. Profesjonalny autodrom powinien posiadać zróżnicowaną nawierzchnię jezdni, płyty poślizgowe oraz kurtyny wodne, co umożliwi bezpieczne symulowanie trudnych sytuacji drogowych. Wielogodzinne szkolenie dla kandydatów na instruktora techniki jazdy przygotowuje do egzaminu teoretycznego i praktycznego na instruktora, oraz do przyszłej pracy w ośrodku doskonalenia kierowców. Instruktorem techniki jazdy może zostać tylko osoba posiadająca uprawnienia instruktora nauki jazdy w danej kategorii i wykształcenie średnie.

Na szkoleniu we wrocławskim „TORZE Rakietowa” uczestnicy mają zapewnionych 50 godzin zajęć teoretycznych i 60 praktycznych. Jazdy na torze odbywają się zarówno w samochodach kursantów, jak i w tych należących do ośrodka. Podczas szkolenia realizowane są zagadnienia z zakresu techniki kierowania pojazdem, psychologii kierowcy, metodyki nauczania czy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przeprowadzane są też praktyki instruktorskie, podczas których każdy ma okazję się przekonać jak wyglądać będzie jego przyszły zawód. Kurs kończy się próbnym egzaminem, a wszyscy uczestnicy otrzymują zaświadczenie potwierdzające przebycie szkolenia.

Najbliższy kurs rozpoczyna się 8 stycznia i trwa około 2 miesięcy. Spotkania odbywają się w weekendy. Cena szkolenia to 2 200 zł. Dodatkowe informacje na stronie internetowej: www.moto.redeco.pl.

Egzamin zewnętrzny przeprowadzany jest przez specjalną komisję powoływaną przez wojewodę. Składa się z części teoretycznej i praktycznej. Osoba, która uzyska pozytywny wynik z obu testów, zostaje wpisana do ewidencji instruktorów techniki jazdy, otrzymuje numer ewidencyjny oraz świadectwo instruktora techniki jazdy wydane przez wojewodę. Koszt egzaminu przykładowo dla kategorii B kosztuje dodatkowe 350 zł (teoretyczny + praktyczny).

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Samochodem na ferie
Samochodem na ferie

Ferie w województwie dolnośląskim trwają w najlepsze. Wielu z nas wybiera się w tym okresie w podróż samochodem.

Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym

Moda na rozrywki, którym oddajemy się w wolnym czasie zmienia się co kilka lat.

Senior za kierownicą
Senior za kierownicą

Emerytura to nie tylko czas odpoczynku, to także najlepszy okres na realizację marzeń.

Polecamy
Ostatnio dodane
Samochodem na ferie
Samochodem na ferie

Ferie w województwie dolnośląskim trwają w najlepsze. Wielu z nas wybiera się w tym okresie w podróż samochodem.

Przyjemne z pożytecznym
Przyjemne z pożytecznym

Moda na rozrywki, którym oddajemy się w wolnym czasie zmienia się co kilka lat.

Popularne
10 przykazań w razie wypadku samochodowego
10 przykazań w razie wypadku samochodowego

Jak się zachować w razie wypadku lub kolizji?

Jak zlikwidować punkty karne?
Jak zlikwidować punkty karne?

Odkąd wprowadzono punkty karne to one, a nie mandaty, stały się utrapieniem kierowców. Jeżeli należysz do kierowców.

B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych"
B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych"

Znak B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" oznacza zakaz ruchu.